Ten popularny orzech zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera
Orzechy włoskie są jednym z najlepszych źródeł naturalnych antyoksydantów. Znajduje się w nich ponad 2 razy więcej antyoksydantów niż w innych rodzajach orzechów. Są też źródłem też wartościowego białka, witaminy E, zwanej witaminą młodości, aminokwasów, błonnika pokarmowego i przede wszystkim kwasów tłuszczowych. Okazało się, że to właśnie one zbawiennie działają na mózg.
Rodzaje kwasów tłuszczowych zawarte w orzechach włoskich
Badania wykazały, że orzechy włoskie zawierają największą ilość kwasu tłuszczowego omega-3 /α-linolenowego ALA/ ze wszystkich orzechów. Stwierdzono również, że ekstrakt orzecha włoskiego zawiera inne kwasy korzystnie wpływające na funkcje komórkowe, w tym kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA).
Wnioski z badania
Naukowcy zbadali, w jaki sposób olej ekstrahowany z orzechów włoskich wpływa na funkcję mitochondriów, głównego źródła energii dla naszych komórek. Odkryli, że zmniejsza on tworzenie się niektórych beta-amyloidów, które tworzą płytki w mózgu, związane z chorobą Alzheimera. Jego korzystne działanie polega też na stymulowaniu wytwarzania adenozynotrójfosforanu (ATP), związku, który dostarcza energii komórkom. Stwierdzono, że olej z orzecha włoskiego jest więc „obiecującym środkiem”, który zostanie wykorzystany w zwalczaniu choroby Alzheimera.
„Niektóre produkty żywnościowe pomagają twojemu umysłowi lepiej funkcjonować, podczas gdy inne mogą powodować pewne szkody w twoich zdolnościach poznawczych. Badania kliniczne wykazały, że spożywanie orzechów włoskich zwiększa funkcje poznawcze u osób starszych i zapobiega chorobie Alzheimera” – wskazano we wnioskach z badania.
Jakie jeszcze produkty włączyć do diety, żeby zapobiec chorobie Alzheimera?
Badania dowodzą, że dobra pamięć jest nie tylko zasługą genów, ale zależy też w dużej mierze od trybu życia i odżywiania. Włączenie do diety niektórych produktów wzmacnia funkcjonowanie komórek nerwowych oraz zapobiega chorobom mózgu, w tym chorobie Alzheimera. Oprócz orzechów nie powinno w codziennym jadłospisie zabraknąć:
- ryb,
- owoców morza,
- pestek,
- nasion,
- kasz,
- płatków owsianych,
- produktów z pełnego ziarna,
- roślin strączkowych,
- tłuszczy roślinnych,
- awokado.